SE-1000-12 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
SE-1000-12
MEAN WELL
AC-DC Enclosed Switching Power Supply, Single Output, 12V, 83.3A, 999.6W, 2.5" H x 5" W x 10.9" L. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
End of Life: Final orders must be placed by 12/31/2026
DESCRIPTION
The SE-1000-12 is a 999.6W AC/DC Enclosed switching power supply featuring Constant voltage mode output for single channel. SE-1000-12 has 2 input voltage ranges selected by TB2 one from 90 to 132VAC and the other from 180 to 264 VAC. Voltage output is 12VDC and adjustable from 10 to 13.5V at rated current output 83.3A. Thanks to the high efficiency up to 85%, it is able of operating from -20 to +60 °C case temperature with forced air cooling by built-in DC ball bearing fan. SE-1000-12 has built-in remote ON-OFF control and sense functions with alarm signal for DC_OK signal output. The SE-1000-12 has a 2 years factory warranty.
Search Keywords: SE100012
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
SE-1000-12
COO:
TW
ECCN:
EAR99
1
AC Input Voltage:
90 to 132,180 to 264 V
DC Input Voltage:
254 to 370 V
Dimension:
278 x 127 x 63.5 mm