WDR-120-24 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
WDR-120-24
MEAN WELL
AC/DC Industrial DIN rail power supply - Output 24VDC at 5A - metal case - Ultra wide input 180-550VAC for single and 3-phase mains network. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
WDR-120-24 is AC/DC industrial DIN rail power supply with output voltage 24VDC at 5A. A range of Mean Well DIN Rail power supplies with a slim design and wide input range (180-550VAC) for single and 3-phase mains network. The PSU has short circuit, overload, over voltage and over temperature protection. WDR-120-24 has a 3 year factory warranty.
Search Keywords: WDR12024
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
WDR-120-24
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Dimension:
125.2 x 40 x 113.5 mm
AC Input Voltage:
180 to 550 V
Efficiency:
91(Typ) %
DC Input Voltage:
254 to 780 V