ATMEGA16U2-MU by microchip technology
Image is representational - see mfr. specs
ATMEGA16U2-MU
Microchip Technology
MCU - 8-bit AVR RISC - 16KB Flash - 3.3V/5V - 32-Pin QFN EP - Tray ...
DESCRIPTION
The ATMEGA16U2-MU is a 8-bit low power high performance CMOS Microcontroller is based on the Atmel AVR enhanced RISC architecture. The device features 32kB self-programming flash program memory, 512B SRAM, 512-byte EEPROM, 8 channel. The device achieves 16 MIPS throughput at 16MHz at 3.3 to 5V operation.
Search Keywords: ATMEGA16U2MU
Part No:
ATMEGA16U2-MU
COO:
PH
ECCN:
EAR99
490
Operating Temperature:
-40 to 85 °C