MIC37101-2.5YM-TR by microchip technology
Image is representational - see mfr. specs
MIC37101-2.5YM-TR
Microchip Technology
A 1A low-dropout (LDO) linear voltage regulator that provides a fixed 2.5V output with high accuracy. ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The MIC37101-2.5YM-TR is a 1A low-dropout linear voltage regulator designed to provide a fixed 2.5V output. It features a very low typical dropout voltage of 280mV at a 1A load and a guaranteed maximum dropout of 500mV over all operating conditions. This µCap LDO is stable with a 10µF ceramic output capacitor and offers 1% initial output voltage accuracy. The device includes an enable input for on-off control, an error flag for under-voltage detection, and is fully protected with current limiting and thermal shutdown. Housed in a power SO-8 package, it is ideal for applications like PC add-in cards, battery-powered systems, and high-efficiency post-regulation.
Search Keywords: MIC3710125YMTR
Supplier:
Microchip Technology
Part No:
MIC37101-2.5YM-TR
COO:
TH
ECCN:
EAR99
2500
Package Type:
REEL
Line Regulation:
0.58360%
Load Regulation:
18361%
Family:
MIC37101
Junction to Ambient:
N/A
Dimension:
4.93 x 3.94 x 1.488356mmmm
Junction to Case:
208359°C/W
Function:
LDO8385
Accuracy:
±1 %
Maximum Dropout Voltage @ Current:
0.2@100mA,0.35@500mA,0.4@750mA,0.5@1A V