MIC5209-3.3YM-TR
MIC5209-3.3YM-TR
In Stock: 1,820
Minimum Order: 250
VIEW PRODUCT
MIC5209-3.3YM by microchip technology
Image is representational - see mfr. specs
MIC5209-3.3YM
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 3.3V 0.5A 8-Pin SOIC N Tube
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: MIC520933YM
Part No:
MIC5209-3.3YM
COO:
TH
ECCN:
EAR99
95
Package Type:
TUBE
Line Regulation:
0.05 %
Junction to Ambient:
50 °C/W
Dimension:
4.93 x 3.94 x 1.48 mm
Accuracy:
±1 %
Maximum Dropout Voltage @ Current:
0.06@100uA,0.175@50mA,0.3@150mA,0.5@500mA V
Family:
MIC5209
Function:
LDO
Junction to Case:
20 °C/W
Load Regulation:
0.5 %