MIC5209-3.3YM-TR by microchip technology
Image is representational - see mfr. specs
MIC5209-3.3YM-TR
Microchip Technology
500 mA Low-Noise LDO Regulator - 3.3V - -40°C-125°C - 8LD SOIC Package ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The MIC5209-3.3YM-TR is an efficient linear voltage regulator with very low dropout voltage, typically 10 mV at light loads and less than 500 mV at full load, with better than 1% output voltage accuracy. Output voltage is 3.3V. Operating temp. is -40°C-125°C. Package type is 8-lead SOIC.
Search Keywords: MIC520933YMTR
Part No:
MIC5209-3.3YM-TR
COO:
TH
ECCN:
EAR99
2500
Package Type:
REEL
Dimension:
4.93 x 3.94 x 1.48 mm
Accuracy:
±1 %
Junction to Ambient:
50 °C/W
Family:
MIC5209
Function:
LDO
Junction to Case:
20 °C/W
Maximum Dropout Voltage @ Current:
0.06@100uA,0.175@50mA,0.3@150mA,0.5@500mA V
Load Regulation:
0.5 %
Line Regulation:
0.05 %/V