MIC5219-3.3YML-TR by microchip technology
Image is representational - see mfr. specs
MIC5219-3.3YML-TR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 3.3V 0.5A 6-Pin DFN EP T/R ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
MIC5219-3.3YML-TR is a highly efficient and compact Low Drop-Out (LDO) regulator from MICROCHIP TECH. This LDO regulator operates in a positive voltage configuration with a fixed output of 3.3V, allowing for stable and reliable power supply for various applications. With a maximum current output of 0.5A, it is capable of delivering sufficient power to drive low power electronic components. The 6-pin DFN EP package ensures easy integration and space-saving installation on a wide range of PCB designs. Designed for high-performance and cost-effective solutions, the MIC5219-3.3YML-TR LDO regulator in Tape & Reel packaging offers enhanced protection against damage during transportation and automatic assembly.
Search Keywords: MIC521933YMLTR
Part No:
MIC5219-3.3YML-TR
COO:
MY
ECCN:
EAR99
5000
Package Type:
REEL
Line Regulation:
0.05 %
Dimension:
2 x 2 x 0.85(Max) mm
Family:
MIC5219
Accuracy:
±1 %
Maximum Dropout Voltage @ Current:
0.06@100uA,0.175@50mA,0.3@150mA,0.5@500mA V
Junction to Ambient:
90(Typ) °C/W
Function:
LDO
Load Regulation:
0.5 %