PIC16F1936T-I/SO by microchip technology
Image is representational - see mfr. specs
PIC16F1936T-I/SO
Microchip Technology
Microcontroller - PIC XLP 16F - 8-Bit - 32MHz - 25 I/O - 14KB (8K x 14) FLASH - 256 x 8 EEPROM - 512 x 8 RAM - 1.8 to 5.5V - 28-SOIC - T&R. ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
This product may require extra documentation. Shipping may be delayed 1-2 days.
DESCRIPTION
The PIC16F1936T-I/SO from MICROCHIP TECH. is PIC XLP 16F family 28-Pin SOIC, flash-based, 8-Bit CMOS microcontroller with LCD driver and nanoWatt XLP technology. The PIC16F1936T-I/SO microcontroller has 14KB (8K x 14) FLASH program memory, 256 x 8 EEPROM data memory, 512 x 8 RAM size, 25 I/O general-purpose I/O pins and 11-channel 10-bit analog-to-digital (A/D) converter. This microcontroller operates at a maximum frequency of 32MHz with wide operating voltage of 1.8 to 5.5V. Operating temperature range is from -40°C to 85°C.