T1F-00010-461 by national controls
Image is representational - see mfr. specs
T1F-00010-461
National Controls
Time Delay Relay 120VAC 10A DPDT ( 60.96mm 44.45mm 108.7mm) Socket
RoHS Non-Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: T1F00010461
Supplier:
National Controls
Part No:
T1F-00010-461
Alias/AKA:
T1F-10-461
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
ECCN:
EAR99
1
Mounting:
Socket
Contact Arrangement:
DPDT
DC Coil Voltage:
N/A
AC Coil Voltage:
120 V
Contact Form:
2 Form C
Maximum Current Rating:
10 A