AP101-470R-J by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
AP101-470R-J
Ohmite
Res 470 Ohm 5% 100W ±100ppm/°C Molded TO-247 RDL ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The OHMITE AP101-470R-J is a high-quality resistor designed for power applications. With a resistance of 470 Ohms and a tolerance of 5%, it is suitable for a wide range of industrial and electronics projects. This molded TO-247 RDL package ensures durability and reliability in demanding environments. The resistor is rated for a power dissipation of 100W and has a temperature coefficient of ±100ppm/°C for precise and stable performance. Whether you need a resistor for voltage regulation, current sensing, or other applications, the OHMITE AP101-470R-J is an excellent choice.
Search Keywords: AP101470RJ
Supplier:
Ohmite
Part No:
AP101-470R-J
COO:
TW
ECCN:
EAR99
35
Package Type:
TUBE
Termination Style:
Radial
Power Rating:
100 W
Resistance Value:
470 Ohm
Tolerance:
5 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Operating Temperature:
-65 to 175 °C
Packaging:
N/A
Dimension:
16.01 x 5.21 x 20.96 mm
Terminal Pitch:
10.42 mm