C300K1R6E by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
C300K1R6E
Ohmite
Res Wirewound 1.6 Ohm 10% 300W ±400ppm/°C Vitreous Enamel RDL Lug Bolt-On
RoHS Compliant
BOX Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: C300K1R6E
Supplier:
Ohmite
Part No:
C300K1R6E
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
BOX
Technology:
Wirewound
Case Style:
Vitreous Enamel
Mounting:
Bolt-On
Power Rating:
300 W
Termination Style:
Radial Lug
Resistance Value:
1.6 Ohm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±400 ppm/°C