D225K5R0E by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
D225K5R0E
Ohmite
The D225K5R0E is a 225W, 5.0 Ohm, RoHS compliant, adjustable wirewound power resistor with a vitreous enamel coating. ...
RoHS Compliant
DESCRIPTION
The D225K5R0E is an adjustable wirewound power resistor from the Dividohm® 210 series, designed for applications that require variable resistance settings. This resistor has a power rating of 225 watts and a resistance value of 5.0 ohms with a ±10% tolerance. It features a durable, all-welded construction with a rugged, lead-free vitreous enamel coating over a tubular ceramic core and is rated for a maximum voltage of 4595V. With a dielectric withstanding voltage of 3000 VAC and an included adjustable lug, it is ideal for adjusting circuits, obtaining odd resistance values, and setting equipment for various line voltages in high-wattage applications.
Search Keywords: D225K5R0E
Part No:
D225K5R0E
Power Rating:
225 W
Resistance Value:
5 Ohm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±260 ppm/°C