MOX-750231008FE by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
MOX-750231008FE
Ohmite
Res Thick Film 10G Ohm 1% 1W ±100ppm/°C Epoxy AXL ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The OHMITE part MOX-750231008FE is a high-quality resistor designed for various electronic applications. It features a resistance of 10G Ohm with a 1% tolerance and a power rating of 1W. The resistor is made using a thick film technology, ensuring durability and stability in different operating conditions. The temperature coefficient of ±100ppm/°C ensures accurate performance over a wide temperature range. Encased in an epoxy package, it provides protection against external factors and facilitates easy installation on through-hole circuit boards.
Search Keywords: MOX750231008FE
Supplier:
Ohmite
Part No:
MOX-750231008FE
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Termination Style:
Axial
Power Rating:
1 W
Resistance Value:
10 GOhm
Tolerance:
1 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 220 °C
Packaging:
N/A
Dimension:
22.35 x 4.19 mm