SM101031003FE by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
SM101031003FE
Ohmite
Res Thick Film 100K Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±25/±50ppm/°C Epoxy RDL ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The OHMITE SM101031003FE resistor is a thick film resistor with a resistance value of 100K ohms and a tolerance of 1%. It has a power rating of 0.5W (1/2W) and a temperature coefficient of ±25/±50ppm/°C. This resistor features an epoxy-based packaging, which provides excellent stability and protection against environmental conditions. The SM101031003FE is designed for reliability and accuracy in various electronic applications.
Search Keywords: SM101031003FE
Supplier:
Ohmite
Part No:
SM101031003FE
COO:
MX
ECCN:
EAR99
100
Termination Style:
Radial
Power Rating:
0.5 (1/2) W
Resistance Value:
100 KOhm
Tolerance:
1 %
Temperature Coefficient:
±25,±50 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 110 °C
Packaging:
N/A
Dimension:
8.38 x 2.54 x 8.64 mm
Terminal Pitch:
5.08 mm