MY2AC220240S
Omron AutomationPower Relay 220/240VAC 10A DPDT(28x21.5x36)mm Socket
RoHS Compliant
Discontinued
Certificate of Compliance Guarantee
DESCRIPTION
Power Relay 220/240VAC 10A DPDT(28x21.5x36)mm Socket
Search Keywords: MY2AC220240S
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
Omron Automation
Part No:
MY2AC220240S
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
Yes
HTS:
COO:
JP
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
220,240 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
10 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-55 to 70 °C
Coil Resistance:
18.79 KOhm