MY402DC12 by omron automation
Image is representational - see mfr. specs
MY402DC12
Omron Automation
Miniature Power Relays
RoHS Non-Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Miniature Power Relays
Search Keywords: MY402DC12
Supplier:
Omron Automation
Part No:
MY402DC12
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
4PDT
Maximum Current Rating:
5 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
Operating Temperature:
-55 to 70 °C
Coil Resistance:
160 Ohm