B3S-1000P by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
B3S-1000P
Omron Electronics
Switch Tactile N.O. SPST Round Button Gull Wing 0.05A 24VDC 500000Cycles 1.57N SMD T/R ...
RoHS Compliant
Reel Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The B3S-1000P is a single-pole single-throw (SPST) NO sealed Tactile Switch with ivory plunger actuator. This B3S series switch features fixed contacts, the sealed construction conforming to IP67 (IEC- 60529) provides high contact reliability in locations exposed to dust or water (excluding the terminal section) and surface-mounting terminals for high-density mounting. 100MΩ at 250VDC Minimum insulation resistance 100mΩ (initial value) Maximum contact resistance 500VAC Dielectric strength 5ms Maximum bounce time 1000m/s² Maximum destruction shock resistance 100m/s² Maximum malfunction shock resistance Applications Industrial
Search Keywords: B3S1000P
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
B3S-1000P
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1000
Package Type:
Reel
Dimension:
6.6 x 9 x 4.3 mm
Mounting:
PCB Surface Mount
Pole Throw Configuration:
SPST
Switch Configuration:
N.O.
Actuator Style:
Round Button
Operating Force:
1.57 N
Contact Rating @ Voltage:
0.05@24VDC A