G2R-14-AC240 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G2R-14-AC240
Omron Electronics
Power Relay 240VAC 10A SPDT(29mm 13.5mm 25.5mm) THT
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
Search Keywords: G2R14AC240
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
G2R-14-AC240
Alias/AKA:
G2R14AC240BYOMI
COO:
ID
ECCN:
EAR99
100
Relay Construction:
Non-Latching10725
AC Coil Voltage:
240 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
SPDT10703
Maximum Current Rating:
10 A
Mounting:
Through Hole10716
Termination Style:
PC Pin10727
Push to Test Button:
No10724
Led Indicator:
No10708
Operating Temperature:
-40 to 70 °C
Coil Resistance:
30 KOhm