G2R-1-E-DC12
Omron ElectronicsPower Relay 12VDC 16A SPDT(29x13x25.5)mm THT ...
DESCRIPTION
The G2R-1-E-DC12 is a Power Relay with DC coil. This G2R-series power relay has 1CO (SPDT) cadmium-free Ag alloy contact. High capacity classification and PCB terminals. Safety-oriented design with dielectric strength of 5000V between coil and contacts and surge resistance of 10000V. Single side stable function Single contact Flux protection enclosure -40 to 70°C Operating temperature range Applications Industrial