G2R1EDC24BYOMI by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G2R1EDC24BYOMI
Omron Electronics
General Purpose Relay - SPDT (1 Form C) - 21.8mA 24VDC Coil - 16A Contact Rating - 380VAC/125VDC Switching - Flux Sealed - PC Pin - Through Hole. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The G2R1EDC24BYOMI power relay has 1CO (SPDT) contact configuration, high capacity classification. 8mm/8mm clearance and creepage distance, PCB terminal. Safety-oriented design with dielectric strength of 5000V between coil and contacts and surge resistance of 10000V.