G2R-2-AC24
Omron ElectronicsPower Relay 24VAC 5A DPDT(29mm 13mm 25.5mm) THT
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Certificate of Compliance Guarantee
DESCRIPTION
Power Relay 24VAC 5A DPDT(29mm 13mm 25.5mm) THT
Search Keywords: G2R2AC24
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
G2R-2-AC24
Alias/AKA:
G2R2AC24BYOMI
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
Yes
HTS:
COO:
ID
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
1
Relay Construction:
Non-Latching10725
AC Coil Voltage:
24 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
DPDT10703
Maximum Current Rating:
5 A
Mounting:
Through Hole10716
Termination Style:
PC Pin10727
Push to Test Button:
No10724
Led Indicator:
No10708
Operating Temperature:
-40 to 70 °C
Coil Resistance:
260 Ohm
Life Cycle:
Discontinued & Replaced
This product is discontinued, but still in stock
IN STOCK: 1,203
Ships today, if you order in
Minimum Order Quantity: 25
Qty
Unit Price
25
Product Guides
CUSTOMERS
ALSO BOUGHT
12P CMNL PLUG HSG P/M NATL
.140 DIA SOK 20-14 PTPBR L/P
Contact - Universal MATE-N-LOK Series - Pin - Crimp - 14 AWG - Tin Plated Contacts.