G2RK-2-DC24 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G2RK-2-DC24
Omron Electronics
Power Relay 24VDC 3A DPDT(29x13x25.5)mm THT
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: G2RK2DC24
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
G2RK-2-DC24
Alias/AKA:
G2RK2DC24BYOMI
COO:
ID
ECCN:
EAR99
50
Relay Construction:
Latching Double Coil
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
3 A
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-40 to 70 °C