G3VM-101HR2(TR)
G3VM-101HR2(TR)
In Stock: 2,500
Minimum Order: 5
VIEW PRODUCT
Possible Replacement
G3VM-101HR2(TR05)
G3VM-101HR2(TR05)
In Stock: 734
Minimum Order: 5
VIEW PRODUCT
Possible Replacement
G3VM-101HR1
G3VM-101HR1
In Stock: 60
G3VM-101HR2 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G3VM-101HR2
Omron Electronics
MOS FET SSR - SPST-NO - Load 100 V 3A, 3A, 6A - Input 10mA (typ) - 6-pin SOP - -40°C to 110°C ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The OMRON ELECTRONICS part G3VM-101HR2 is a MOS FET solid-state relay (SSR) that offers a SPST-NO (single pole single throw normally open) configuration. It is designed for a load of 100V and can handle a current of up to 3A continuously and 6A momentarily. The SSR has an input current of 10mA (typical) and comes in a 6-pin SOP package. With a wide operating temperature range of -40°C to 110°C, this SSR is suitable for various industrial applications where reliability and thermal resilience are required.