G5LE-14-DC24 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G5LE-14-DC24
Omron Electronics
Power Relay 24VDC 8DC/10AAC SPDT(22.5x16.5x19)mm THT ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The G5LE-14-DC24 is a 1-pole cubic Power PCB Relay with DC coil, G5LE series. SPDT contact configuration, PCB terminals. UL class-B coil insulation for standard model. UL, CSA, EN standards approved and conforms to Electrical Appliance and Material Safety Law (300V maximum). Fully sealed enclosure Applications Industrial, Power Management, Automation & Process Control, Consumer Electronics Coil Voltage 24VDC Contact Form SPDT (1 Form C) Contact Rating (Current) 10A Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max Coil Type Non Latching Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Search Keywords: G5LE14DC24
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
G5LE-14-DC24
COO:
MY
ECCN:
EAR99
500
Package Type:
Tray
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
SPDT
Maximum Current Rating:
10
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-25 to 85 °C
Coil Resistance:
1.44 KOhm