G5Q-1A4-DC24 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G5Q-1A4-DC24
Omron Electronics
Power Relay 24VDC 5DC/10AAC SPST-NO (20.3mm 10.3mm 16.2mm) THT ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The G5Q-1A4-DC24 is a fully sealed Miniature Power Relay with silver alloy cadmium-free contacts, SPST-NO contact configuration and through-hole PCB straight termination. The G5Q series general-purpose PCB power relay is ideal for output applications of control equipment. Excellent switching performance for a variety of loads Class F coil insulation 200mW Low coil power consumption 4000VAC Dielectric strength (AC for 1 minute) 8000V Impulse withstand voltage 100mΩ Maximum contact resistance 1000MΩ Minimum insulation resistance Applications Industrial
Search Keywords: G5Q1A4DC24
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
G5Q-1A4-DC24
COO:
CN
ECCN:
EAR99
500
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
SPST-NO
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-40 to 105 °C
Coil Resistance:
2.88 KOhm