G5V-2-H1-DC12 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G5V-2-H1-DC12
Omron Electronics
Signal Relay 12VDC 1A DPDT( (20.5mm 10.1mm 11.5mm)) THT ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The G5V-2-H1 DC12 is a general-purpose Low Signal Relay with DC coil. This G5V-2-series PCB mount signal relay has 2CO (DPDT) Au-plated Ag alloy contacts. It has ultra high sensitivity classification and PCB terminals. High dielectric strength at 1000VAC between coil and contacts and 750VAC between contacts of the same polarity. Conforms to FCC Part 68 (impulse withstand voltage of 1500V for 10 x 160 µs between coil and contacts and between contacts of the same polarity). Wide switching power of 10μA to 2A Fully-sealed type relays standardized with bifurcated crossbar contacts Highly reliable in addition to its high environment resistance General-purpose DIL terminal layout -25 to 70°C Operating temperature range Applications Communications & Networking, Security
Search Keywords: G5V2H1DC12
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
G5V-2-H1-DC12
COO:
CN
ECCN:
EAR99
500
Relay Construction:
Non-Latching12534
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
DPDT12514
Maximum Current Rating:
2 A
Mounting:
Through Hole12526
Operating Temperature:
-25 to 70 °C
Dimension:
20.5 x 10.1 x 11.5 mm
Termination Style:
PC Pin12536
Coil Current:
12.5 mA