G5V-2-H-DC12 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G5V-2-H-DC12
Omron Electronics
Signal Relay 12VDC 2A DPDT(20.5x10.1x12)mm THT ...
DESCRIPTION
The G5V-2-H-DC12 is a general-purpose Low Signal Relay with DC coil. This G5V-2-series PCB mount signal relay has 2CO (DPDT) Au-plated Ag alloy contacts. It has high sensitivity classification and PCB terminals. High dielectric strength at 1000VAC between coil and contacts and 750VAC between contacts of the same polarity. Conforms to FCC Part 68 (impulse withstand voltage of 1500V for 10 x 160 µs between coil and contacts and between contacts of the same polarity). Wide switching power of 10μA to 2A Fully-sealed type relays standardized with bifurcated crossbar contacts Highly reliable in addition to its high environment resistance General-purpose DIL terminal layout -25 to 70°C Operating temperature range Applications Communications & Networking, Security
Search Keywords: G5V2HDC12
Part No:
G5V-2-H-DC12
Relay Construction:
Non-Latching
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
2 A
Mounting:
Through Hole
Operating Temperature:
-25 to 70 °C
Dimension:
20.5 x 10.1 x 11.5 mm
Termination Style:
PC Pin
Coil Current:
30 mA