G6A-274P-ST15-US-DC24 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G6A-274P-ST15-US-DC24
Omron Electronics
Signal Relay 24VDC 2A DPDT( (20.2mm 10.1mm 8.4mm)) THT ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The OMRON G6A-274P-ST15-US-DC24 is a signal relay designed for robust performance in various industrial applications. This compact relay features a DPDT (double-pole, double-throw) configuration with a switching capacity of 2A at 24VDC. With a compact size of 20.2mm x 10.1mm x 8.4mm, this through-hole component is easily integrated into various electronic circuits for reliable signal switching.
Search Keywords: G6A274PST15USDC24
Part No:
G6A-274P-ST15-US-DC24
Relay Construction:
Non-Latching
DC Coil Voltage:
24 V
Maximum Current Rating:
2 A
Operating Temperature:
-40 to 70 °C
Dimension:
20.2 x 10.1 x 8.4 mm
Coil Current:
6.3 mA