G6A-274P-ST-US-DC12 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G6A-274P-ST-US-DC12
Omron Electronics
Signal Relay 12VDC 2A DPDT(20.2x10.1x8.4)mm THT ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The G6A-274P-ST-US-DC12 is a Non-latching Low Signal Relay with DC coil. This G6A-series signal relay DPDT Ag (Au clad) bifurcated crossbar contacts. Stand-off 0.64mm classification and PCB terminals. Resistant to electromagnetic interference, enables high-density mounting. Impulse withstand voltage of 1500V meets FCC requirements. Gold-clad twin-contacts provide short contact bounce in addition to its high contact reliability. Single side stable function Fully sealed construction -40 to 70°C Operating temperature range UL/CSA Standards approved Applications Communications & Networking, Security, Medical, Test & Measurement
Search Keywords: G6A274PSTUSDC12
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
G6A-274P-ST-US-DC12
COO:
JP
ECCN:
EAR99
500
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
2 A
Mounting:
Through Hole
Operating Temperature:
-40 to 70 °C
Dimension:
20.2 x 10.1 x 8.4 mm
Termination Style:
PC Pin
Coil Current:
16.7 mA