G6AK-274P-ST-US-DC24 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G6AK-274P-ST-US-DC24
Omron Electronics
Signal Relay 24VDC 3A DPDT( (20.2mm 10.1mm 8.4mm)) THT
DESCRIPTION
Search Keywords: G6AK274PSTUSDC24
Part No:
G6AK-274P-ST-US-DC24
Relay Construction:
Latching Double Coil
DC Coil Voltage:
24 V
Maximum Current Rating:
2 A
Operating Temperature:
-40 to 70 °C
Dimension:
20.2 x 10.1 x 8.4 mm
Coil Current:
7.5 mA