G6K-2P-DC12 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G6K-2P-DC12
Omron Electronics
Signal Relay 12VDC 1A DPDT(10x6.5x5)mm THT ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The G6K-2P DC12 is a 2-pole Surface-mount Relay with DC coil, G6K series. DPST (2CO) contact configuration, PCB terminals. Subminiature model as small as 5.2 (H) x 6.5 (W) x 10mm (L) is ideal for high-density mounting. Low profile of 5.2mm improves mounting efficiency. Lightweight of 0.7g contributes to higher speed mounting. Consumes approximately 70% the power of a conventional OMRON model and operates at a current that is as low as 100mW. Surface mounting terminal models incorporate an unique terminal structure with high infrared irradiation efficiency which allows the terminal temperature to rise easily when mounting the IRS, thus ensuring excellent soldering. Single-side stable relay Fully sealed enclosure Applications Industrial, Power Management, Automation & Process Control, Consumer Electronics, Security, Test & Measurement, Communications & Networking
Search Keywords: G6K2PDC12
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
G6K-2P-DC12
COO:
JP
ECCN:
EAR99
500
Relay Construction:
Non-Latching12534
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
DPDT12514
Maximum Current Rating:
2 A
Mounting:
Through Hole12526
Operating Temperature:
-40 to 70 °C
Dimension:
10 x 6.5 x 5 mm
Termination Style:
PC Pin12536
Coil Current:
9.1 mA