G7L-2A-TUB-J-CB-DC24 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G7L-2A-TUB-J-CB-DC24
Omron Electronics
Power Relay 24VDC 25A DPST-NO(52.5x33.5)mm Bracket ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The OMRON G7L-2A-TUB-J-CB-DC24 power relay is a highly reliable and durable component specially designed for various electrical applications. With its 24VDC operating voltage, it is capable of handling up to 25A current with a double-pole single-throw normally open configuration. Featuring a compact design with a dimension of 52.5x33.5mm and a convenient bracket, this power relay is easy to install and perfectly suitable for space-restricted environments. Trust the OMRON G7L-2A-TUB-J-CB-DC24 power relay to provide outstanding performance and long-lasting functionality in your next electrical project.
Search Keywords: G7L2ATUBJCBDC24
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
G7L-2A-TUB-J-CB-DC24
COO:
ID
ECCN:
EAR99
20
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
DPST-NO
Maximum Current Rating:
25 A
Mounting:
Bracket Mount
Termination Style:
0.25Quick Connect
Push to Test Button:
Yes
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-20 to 60 °C