MJE15031G by onsemi
Image is representational - see mfr. specs
MJE15031G
onsemi
RoHS Non-Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The MJE15031G is a PNP complementary silicon power transistor designed for high-frequency driver applications in audio amplifiers. This device features a high collector-emitter voltage of 150 V and a continuous collector current rating of 8.0 A. It can dissipate up to 50 W at a case temperature of 25°C and offers a high current gain-bandwidth product with a minimum of 30 MHz. Housed in a compact TO-220 package, its robust characteristics make it well-suited for demanding audio amplifier circuits.
Search Keywords: MJE15031G
Supplier:
onsemi
Part No:
MJE15031G
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
COO:
MY
ECCN:
EAR99
50
Family:
MJE15031
Maximum Collector Base Voltage:
150 V