HC3-H-DC24V-F by panasonic electronic components
Image is representational - see mfr. specs
HC3-H-DC24V-F
Panasonic Electronic Components
Relays 24VDC 650Ohm 7A 3PDT(27.2mm 20.8mm 35.2mm) Plug-In General Purpose Relay Automotive ...
RoHS Compliant
BOX Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
HC3-H-DC24V-F is a standard type plug-in relay designed for control panel applications with contact ratings from 1A to 10A. This relay features a 3 Form C (3PDT) contact arrangement and operates with a 24V DC nominal coil voltage. The plug-in type design allows for easy installation and replacement, with compatible sockets and terminal sockets available. Common applications include factory automation equipment, control panels, power supply equipment, machine tools, office equipment, telecommunications equipment, and various household appliances.
Search Keywords: HC3HDC24VF
Supplier:
Part No:
HC3-H-DC24V-F
COO:
JP
ECCN:
EAR99
20
Package Type:
BOX
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
3PDT
Maximum Current Rating:
7 A
Mounting:
Connector
Termination Style:
Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-50 to 70 °C
Coil Resistance:
650 Ohm