JW1FSN-DC12V by panasonic electronic components
Image is representational - see mfr. specs
JW1FSN-DC12V
Panasonic Electronic Components
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The PANASONIC EW/AROMAT JW1FSN-DC12V is a miniature PCB, general purpose SPDT plastic sealed relay with universal terminal footprint, high contact capacity and through hole mounting. It has a voltage rating of 12 VDC and a current rating of 10 A. This relay can be used for home appliances (air conditioner, heater), office machines (PPC, facsimile), vending machines, and industrial equipment (NC machines, Robots, Temperature controllers)
Search Keywords: JW1FSNDC12V
Supplier:
Part No:
JW1FSN-DC12V
COO:
TH
ECCN:
EAR99
100
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
SPDT
Maximum Current Rating:
10 A
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-40 to 60 °C
Coil Resistance:
270 Ohm