SFS3-DC24V by panasonic electronic components
Image is representational - see mfr. specs
SFS3-DC24V
Panasonic Electronic Components
Relays 24VDC 1.6KOhm 6A 3PST-NO/SPST-NC (40mm 13mm 24mm) THT Safety Relay
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: SFS3DC24V
Supplier:
Part No:
SFS3-DC24V
COO:
JP
ECCN:
EAR99
50
Type:
Safety Relay
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Coil Current:
15 mA
Coil Resistance:
1.6 KOhm
Dimension:
40 x 13 x 24 mm
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Termination Style:
PC Pin
Contact Arrangement:
3PST-NO,SPST-NC
Contact Form:
3 Form A,1 Form B
Maximum Current Rating:
6 A