TQ2SS-24V-Z
TQ2SS-24V-Z
In Stock: 3,976
Minimum Order: 10
VIEW PRODUCT
TQ2SS-24V by panasonic electronic components
Image is representational - see mfr. specs
TQ2SS-24V
Panasonic Electronic Components
Signal Relay 24VDC 2A DPDT(14x9.3x7.5)mm SMD ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The PANASONIC EW/AROMAT TQ2SS-24V is a compact and efficient signal relay designed for use in various electronic applications. This relay operates at 24VDC and has a current rating of 2A. With its double pole double throw (DPDT) configuration, it allows for versatile switching between two separate circuits. Measuring just 14x9.3x7.5mm, this relay is surface mount device (SMD) compatible, making it easy to integrate into circuit boards and other compact designs. The PANASONIC EW/AROMAT TQ2SS-24V offers reliable and high-performance signal switching in a small form factor.
Search Keywords: TQ2SS24V
Supplier:
Part No:
TQ2SS-24V
COO:
JP
ECCN:
EAR99
50
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
2 A
Mounting:
Surface Mount
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Dimension:
14 x 9.3 x 7.5 mm
Termination Style:
Gull Wing
Coil Current:
8.3 mA