SP4-P-DC24V by panasonic electronic components
Image is representational - see mfr. specs
SP4-P-DC24V
Panasonic Electronic Components
Power Relay 24VDC 10A 4PDT(51x25.6x22)mm THT ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The PANASONIC EW/AROMAT SP4-P-DC24V is a high-quality power relay designed to deliver reliable performance in various applications. This 4PDT (4 pole, double throw) relay operates on a 24VDC power supply and has a maximum contact rating of 10A. With compact dimensions measuring 51mm x 25.6mm x 22mm, it can be easily integrated into space-constrained designs. The Through-Hole Technology (THT) construction ensures secure and stable connections. This power relay is a versatile solution for tasks that require robust switching capabilities and efficient energy management.
Search Keywords: SP4PDC24V
Supplier:
Part No:
SP4-P-DC24V
COO:
JP
ECCN:
EAR99
10
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
4PDT
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-50 to 60 °C
Coil Resistance:
1.92 KOhm