ECE-A1CKA101 by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ECE-A1CKA101
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 100 µF - 16 V - 20% - 6.3 X 7mm - Radial - 2.5mm - 91mA - 1000h - 85°C. ...
DESCRIPTION
The KA series radial lead Aluminium Electrolytic Capacitor features high reliability, low impedance and high ripple current. It is suitable for the high reliability application such as an industrial instrument. The capacitance of this capacitor is 100µF and operate on voltage of 16V. Tipical aplication is in industrial.
Search Keywords: ECEA1CKA101
Part No:
ECE-A1CKA101
Capacitance Value:
100 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Size:
6.3 x 7 mm
Termination Style:
Radial
Voltage:
16 VDC