ECA-1AHG222 by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ECA-1AHG222
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 2200 µF - 10 V - 20% - 10 X 20mm - Radial - 5 mm - 760 mA - 2000h - 105°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic NHG series is automotive grade Type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitor. The capacitance of this capacitor is 2200µF and operate on voltage of 10V. NHG series parts cover broad range of voltage ratings and capacitance values. Typical applications include audio, video and general purpose electronic circuits.
Search Keywords: ECA1AHG222
Part No:
ECA-1AHG222
EAR99
2000
Capacitance Value:
2200 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Size:
10 x 20 mm
Voltage:
10 VDC