EEE-1EA470WP by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEE-1EA470WP
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 47 µF - 25 V - 20% - 6.3 X 5.4mm - Surface mount - 70mA - 1000h - 85°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic S series capacitors are type V surface mount polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance of this capacitor is 47µF and operate on voltage of 25V. These capacitors are perfect solution for applications which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life. Tipical aplications are automotive, industrial, power management, consumer electronics and portable devices.
Search Keywords: EEE1EA470WP
Part No:
EEE-1EA470WP
EAR99
1000
Capacitance Value:
47 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Size:
6.3 x 5.4 mm
Voltage:
25 VDC