EEE-FK1A151P by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEE-FK1A151P
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 150 µF - 10 V - 20% - 6.3 X 5.8mm - Surface mount - 240mA - 2000h - 105°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic FK series capacitors are automotive grade type V, surface mount polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance of this capacitor is 150µF and operate on voltage of 10V. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form. Tipical aplications are automotive, industrial, power management, consumer electronics and portable devices.
Search Keywords: EEEFK1A151P
Part No:
EEE-FK1A151P
EAR99
1000
Capacitance Value:
150 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Size:
6.3 x 5.8 mm
Voltage:
10 VDC