EEE-1HA221P by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEE-1HA221P
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 220 µF - 50 V - 20% - 10 X 10.2mm - Surface mount - 300mA - 2000h - 85°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic S series capacitors are type V surface mount polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance of this capacitor is 220µF and operate on voltage of 50V. These capacitors are perfect solution for applications which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life. Tipical aplications are automotive, industrial, power management, consumer electronics and portable devices.
Search Keywords: EEE1HA221P
Part No:
EEE-1HA221P
EAR99
500
Capacitance Value:
220 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Size:
10 x 10.2 mm
Voltage:
50 VDC