EEE-FK1E102AQ by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEE-FK1E102AQ
Panasonic
Cap Aluminum Lytic 1000uF 25V 20% (12.5 X 13.5mm) SMD 1100mA 5000h 105°C Automotive T/R ...
DESCRIPTION
The PANASONIC part EEE-FK1E102AQ is a high-quality, automotive-grade aluminum electrolytic capacitor. It features a capacitance of 1000uF and a voltage rating of 25V. With a tolerance of 20% and compact dimensions of 12.5 X 13.5mm, this surface-mount device (SMD) can be easily integrated into various electronic circuits. The capacitor has a maximum ripple current rating of 1100mA and offers a long service life of 5000 hours at 105°C. It is suitable for automotive applications and is supplied in a tape and reel packaging for convenient handling during production.
Search Keywords: EEEFK1E102AQ
Part No:
EEE-FK1E102AQ
EAR99
200
Capacitance Value:
1000 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Size:
12.5 x 13.5 mm
Voltage:
25 VDC
IN STOCK: 60
Can Ship immediately
Buy all 60 in-stock or the regular minimum order quantity of 200