EEE-FK1H221P by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEE-FK1H221P
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 220 µF - 50 V - 20% - 10 X 10.2mm - Surface mount - 670 mA - 2000h - 105°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic FK series capacitors are automotive grade type V, surface mount polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance of this capacitor is 220µF and operate on voltage of 50V. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form. Tipical aplications are automotive, industrial, power management, consumer electronics and portable devices.
Search Keywords: EEEFK1H221P
Part No:
EEE-FK1H221P
EAR99
500
Capacitance Value:
2202179uF
Tolerance:
202203%
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Mounting:
Surface Mount2190
Size:
10 x 10.2 mm
Voltage:
502205VDC