EEE-FK1V221GP by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEE-FK1V221GP
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 220 µF - 35 V - 20% - 8 X 10.2mm - Surface mount - 600 mA - 5000h - 105°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic FK series capacitors are automotive grade type V, surface mount polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance of this capacitor is 220µF and operate on voltage of 35V. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form. Tipical aplications are automotive, industrial, power management, consumer electronics and portable devices.
Search Keywords: EEEFK1V221GP
Part No:
EEE-FK1V221GP
EAR99
500
Capacitance Value:
220 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Size:
8 x 10.2 mm
Voltage:
35 VDC