EXC-24CE900U by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EXC-24CE900U
Panasonic
RoHS Compliant
Reel Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The EXC-24CE900U is a common mode noise filter intended for the elimination of radiation noises from high-speed differential transmissions. It features a common mode impedance of 90 Ω at 100 MHz and a maximum DC resistance of 1.75 Ω. The filter is rated for 5V DC and 160 mA DC, operating over a temperature range of –40 °C to +85 °C. Housed in a compact 1.25 mm x 1.00 mm x 0.50 mm package, its magnetically shielded, multilayer structure ensures high reliability. This component is recommended for noise suppression on data lines like USB 2.0 and LVDS in applications such as AV equipment, PCs, and smartphones.
Search Keywords: EXC24CE900U
Supplier:
Panasonic
Part No:
EXC-24CE900U
COO:
JP
ECCN:
EAR99
5000
Package Type:
Reel
Dimension:
1.4 x 1.15 x 0.6 mm