EEE-FP1E331AP by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEE-FP1E331AP
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 330 µF - 25 V - 20% - 8 X 10.2mm - Surface mount - 850mA - 2000h - 105°C. ...
RoHS Compliant
Reel Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The Panasonic FP series capacitors are type V surface mount polarized aluminium electrolytic capacitors suitable for high temperature lead free reflow. The capacitance of this capacitor is 330µF and operate on voltage of 25V. These capacitors are perfect solution for applications which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life. Tipical aplications are automotive, industrial, power management, consumer electronics and portable devices.
Search Keywords: EEEFP1E331AP
Supplier:
Panasonic
Part No:
EEE-FP1E331AP
COO:
MY
ECCN:
EAR99
500
Package Type:
Reel
Capacitance Value:
330 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Mounting:
Surface Mount
Size:
8 x 10.2 mm
Termination Style:
N/R
Voltage:
25 VDC