EEE-FP1V220AR by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEE-FP1V220AR
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 22 µF - 35 V - 20% - 5 X 5.8mm - Surface mount - 240mA - 2000h - 105°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic FP series capacitors are type V surface mount polarized aluminium electrolytic capacitors suitable for high temperature lead free reflow. The capacitance of this capacitor is 22µF and operate on voltage of 35V. These capacitors are perfect solution for applications which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life. Tipical aplications are automotive, industrial, power management, consumer electronics and portable devices.
Search Keywords: EEEFP1V220AR
Part No:
EEE-FP1V220AR
EAR99
1000
Capacitance Value:
22 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Size:
5 x 5.8 mm
Voltage:
35 VDC