EEU-FM1A221 by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEU-FM1A221
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 220 µF - 10 V - 20% - 6.3 X 11.2mm - Radial - 2.5 mm - 455 mA - 2000h - 105°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic FM series capacitor are type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitor. The capacitance of this capacitor is 220µF and operate on voltage of 10V. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form.
Search Keywords: EEUFM1A221
Part No:
EEU-FM1A221
EAR99
2000
Capacitance Value:
220 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 105 °C
Size:
6.3 x 11.2 mm
Voltage:
10 VDC